Pomimo zapalonego czerwonego światła i opadających rogatek, kierowca samochodu osobowego zaryzykował przejazd, stwarzając niebezpieczne zdarzenie na przejeździe kolejowym w Woli Rzędzińskiej. Incydent ten przypomina o konieczności świadomego i odpowiedzialnego zachowania się na drogach, aby uniknąć tragedii.
Niebezpieczne zdarzenie na przejeździe kolejowym w Woli Rzędzińskiej
W ostatnich dniach gmina Tarnów i okolice były świadkami kolejnego niebezpiecznego zdarzenia na przejeździe kolejowym w Woli Rzędzińskiej. Kierowca samochodu osobowego, pomimo zapalonego czerwonego światła i opadających rogatek, zdecydował się na ryzykowny manewr wjazdu na szlak kolejowy. Sytuacja ta wywołała ogromne zagrożenie zarówno dla samego kierowcy, jak i innych uczestników ruchu drogowego oraz pasażerów pociągu.
W niedzielę, tj. 04 luty 2024 r., dyżurny skierował policjantów ruchu drogowego do dyspozytora ruchu kolejowego w Woli Rzędzińskiej po otrzymaniu zgłoszenia o nieuprawnionym przejeździe przez rogatki kolejowe kierowcy samochodu osobowego. Po przeglądnięciu nagrań z kamer monitorujących przejazd kolejowy, ustalono, że kierowca, ignorując sygnał czerwonego światła, zatrzymał swój pojazd za szlabanem na torowisku.
Konsekwencje wjazdu na przejazd kolejowy
Niestety, incydent ten mógł zakończyć się tragicznie. Na szczęście pociąg pospieszny przejechał przed maską samochodu osobowego. Maszynista wdrążył jednak wcześniej hamowanie awaryjne, lecz nie był w stanie zatrzymać rozpędzonego pociągu. Pociąg zatrzymał się na stacji w Woli Rzędzińskiej, gdzie po sprawdzeniu wyruszył w dalszą trasę.
74-letni kierowca, który wywołał to niebezpieczne zdarzenie na przejeździe kolejowym w Woli Rzędzińskiej, stracił prawo jazdy. Policjanci przygotowali dokumentację w celu przeprowadzenia analizy prawno-karnej, która ma ustalić, czy doszło do stworzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym. Prokuratorzy tarnowskiej prokuratury rejonowej zajmą się tą sprawą, a według kodeksu karnego przestępstwo to jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.
Wnioski płynące z tego zdarzenia są jednoznaczne – bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych wymaga pilnych działań. Konieczne jest zwiększenie świadomości kierowców oraz surowe egzekwowanie przestrzegania przepisów drogowych, aby uniknąć podobnych incydentów w przyszłości. Przed wjazdem na przejazd kolejowy zachowajmy szczególną ostrożność, dbając o bezpieczeństwo swoje oraz innych podróżnych, korzystających z infrastruktury kolejowej.